| Internal Part Number | EIS-Z8F0422PJ020EG | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 15 | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 19 | |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 5x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |