Zilog Z8F042AQB020EC
Z8F042AQB020EC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F042AQB020EC
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8-QFN
Datasheet Download
Z8F042AQB020EC.pdf
Availability of Z8F042AQB020EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F042AQB020EC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F042AQB020EC
Internal Part NumberEIS-Z8F042AQB020EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package308
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case8-VQFN
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F042AQB020EC
Related LinksZ8F042A, Z8F042AQB020EC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F042AQB020EC Details Description
Related parts for Z8F042AQB020EC
OSC XO 161.1328MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RF TRANSMITTER UHF 14-TSSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 12V TO220 datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf