Zilog Z8F0831PH020SG
Z8F0831PH020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0831PH020SG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP
Datasheet Download
Z8F0831PH020SG.pdf
Availability of Z8F0831PH020SG
QUANTITY
Z8F0831PH020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0831PH020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F0831PH020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0831PH020SG
Related LinksZ8F0831, Z8F0831PH020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0831PH020SG Details Description
Related parts for Z8F0831PH020SG
RES SMD 143 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 8-DIP datasheet.pdf
TCO 250VAC 2A 102C(216F) AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO252-5 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 520MA 1.23 OHM datasheet.pdf
SCOTCH WELD EPXY ADH DP 100 FR datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM PWM 12VDC datasheet.pdf