Zilog Z8F083AQH020SG
Z8F083AQH020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F083AQH020SG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20QFN
Datasheet Download
Z8F083AQH020SG.pdf
Availability of Z8F083AQH020SG
QUANTITY
Z8F083AQH020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F083AQH020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F083AQH020SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F083AQH020SG
Related LinksZ8F083A, Z8F083AQH020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F083AQH020SG Details Description
Related parts for Z8F083AQH020SG
TRIMMER 1K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC VCXO 80.157MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
RES FUSE 47 OHM 4W 5% UL AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.485" UNIV datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 2 ROW 110 POS datasheet.pdf