Zilog Z8F0880HH020EG
Z8F0880HH020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F0880HH020EG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP
Datasheet Download
Z8F0880HH020EG.pdf
Availability of Z8F0880HH020EG
QUANTITY
Z8F0880HH020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F0880HH020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F0880HH020EG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O17
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F0880HH020EG
Related LinksZ8F0880, Z8F0880HH020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F0880HH020EG Details Description
Related parts for Z8F0880HH020EG
CER RESONATOR 4.19MHZ datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT 24VDC SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W T18 datasheet.pdf