Zilog Z8F1621PM020SG
Z8F1621PM020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F1621PM020SG
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 16K 40DIP
Datasheet Download
Z8F1621PM020SG.pdf
Availability of Z8F1621PM020SG
QUANTITY
Z8F1621PM020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F1621PM020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F1621PM020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O29
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F1621PM020SG
Related LinksZ8F1621, Z8F1621PM020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F1621PM020SG Details Description
Related parts for Z8F1621PM020SG
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 10KV TRANS AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE INDUST 6A 240V BS IEC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 18P 50MM datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf