Zilog Z8F2401PM020SC
Z8F2401PM020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F2401PM020SC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 24K 40-DIP
Datasheet Download
Z8F2401PM020SC.pdf
Availability of Z8F2401PM020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F2401PM020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F2401PM020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F2401PM020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size24KB (24K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F2401PM020SC
Related LinksZ8F2401, Z8F2401PM020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F2401PM020SC Details Description
Related parts for Z8F2401PM020SC
DSUB 5W5 F B/L datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf