Zilog Z8F2480HH020SG
Z8F2480HH020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F2480HH020SG
Brief Description
IC ENCORE XP MCU FLSH 24K 20SSOP
Datasheet Download
Z8F2480HH020SG.pdf
Availability of Z8F2480HH020SG
QUANTITY
Z8F2480HH020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F2480HH020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F2480HH020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O17
EEPROM Size-
RAM Size3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F2480HH020SG
Related LinksZ8F2480, Z8F2480HH020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F2480HH020SG Details Description
Related parts for Z8F2480HH020SG
IC CTRLR PFC/PWM VARIABLE 16DIP datasheet.pdf
IC TOUCHSCRN ENTRLLR 4WIR 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf