Zilog Z8F3221PM020SG
Z8F3221PM020SG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F3221PM020SG
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 32K 40DIP
Datasheet Download
Z8F3221PM020SG.pdf
Availability of Z8F3221PM020SG
QUANTITY
Z8F3221PM020SG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F3221PM020SG
Internal Part NumberEIS-Z8F3221PM020SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTube
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O29
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.620", 15.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F3221PM020SG
Related LinksZ8F3221, Z8F3221PM020SG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F3221PM020SG Details Description
Related parts for Z8F3221PM020SG
RES ARRAY 2 RES 82 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 10POS PG21 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf