Zilog Z8F3222AR020EG
Z8F3222AR020EG picture photo
Mfg. Part Number
Z8F3222AR020EG
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP
Datasheet Download
Z8F3222AR020EG.pdf
Availability of Z8F3222AR020EG
QUANTITY
Z8F3222AR020EG Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F3222AR020EG
Internal Part NumberEIS-Z8F3222AR020EG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!® XP®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O46
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F3222AR020EG
Related LinksZ8F3222, Z8F3222AR020EG Datasheet, Zilog Distributor
Z8F3222AR020EG Details Description
Related parts for Z8F3222AR020EG
CONN RECEPT 23 POS METRIMATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1.85K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PREMIUM XGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf