| Internal Part Number | EIS-Z8F4821PM020SC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Encore!® XP® | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | eZ8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 29 | |
| Program Memory Size | 48KB (48K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 40-DIP (0.620", 15.75mm) | |
| Supplier Device Package | * | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | Z8F4821PM020SC | |
| Related Links | Z8F4821, Z8F4821PM020SC Datasheet, Zilog Distributor | |
 | 1793260000 | TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM | datasheet.pdf | |