Zilog Z8F6403FT020SC
Z8F6403FT020SC picture photo
Mfg. Part Number
Z8F6403FT020SC
Brief Description
IC ENCORE MCU FLASH 64K 80-QFP
Datasheet Download
Z8F6403FT020SC.pdf
Availability of Z8F6403FT020SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Z8F6403FT020SC Order Process
Ship out your order
Specifications of Z8F6403FT020SC
Internal Part NumberEIS-Z8F6403FT020SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesEncore!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z8F6403FT020SC
Related LinksZ8F6403, Z8F6403FT020SC Datasheet, Zilog Distributor
Z8F6403FT020SC Details Description
Related parts for Z8F6403FT020SC
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16UCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 20POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 590 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf