| Internal Part Number | EIS-Z8PE002HZ010EG | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 67 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | Z8® Plus | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | Z8 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 14 | |
| Program Memory Size | 512B (512 x 8) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |