| Internal Part Number | EIS-ZD30SA02EA | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | ZD | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 3A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 12V | |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Support Posts | |
| Operating Force, Torque | 130gf | |
| Release Force | 13gf | |
| Pretravel | 0.030" (0.8mm) | |
| Differential Travel | 0.012" (0.3mm) | |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) | |
| Operating Position | 0.120" (3.05mm) | |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles | |
| Electrical Life | 6,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C | |