| Internal Part Number | EIS-ZFS-85000HD-R | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | - | |
| Packaging | - | |
| Type | LED Engine | |
| Color | Red | |
| CCT (K) | - | |
| Wavelength | 626nm | |
| Configuration | Linear Light Strip, Flexible | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 1820 lm (Typ) | |
| Current - Test | 4.4A | |
| Temperature - Test | 25°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 35 lm/W | |
| Current - Max | 4.4A | |
| CRI (Color Rendering Index) | - | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 5000.00mm L x 8.00mm W | |
| Height | 2.50mm | |