Vishay Semiconductor/Diodes Division ZGL41-120-E3/97
ZGL41-120-E3/97 picture photo
Mfg. Part Number
ZGL41-120-E3/97
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZGL41-120-E3/97.pdf
Availability of ZGL41-120-E3/97
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZGL41-120-E3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZGL41-120-E3/97
Internal Part NumberEIS-ZGL41-120-E3/97
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)380 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZGL41-120-E3/97
Related LinksZGL41-1, ZGL41-120-E3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZGL41-120-E3/97 Details Description
Related parts for ZGL41-120-E3/97
GDT 260V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC USB MCU EMBED HUB AVR 100LQFP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QSOP datasheet.pdf
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 296POS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 220W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT CHA datasheet.pdf