Vishay Thin Film PHP00603E8160BBT1
PHP00603E8160BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E8160BBT1
Brief Description
RES SMD 816 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E8160BBT1.pdf
Availability of PHP00603E8160BBT1
QUANTITY
PHP00603E8160BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E8160BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E8160BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)816
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E8160BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E8160BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E8160BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E8160BBT1
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 10 OHM 2A 0402 datasheet.pdf
RESISTOR 750K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 400W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf