ITT Cannon, LLC CIR020R-24-67S-F80-238
CIR020R-24-67S-F80-238 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-24-67S-F80-238
Brief Description
CONN RCPT 19POS CRIMP W/SKT
Datasheet Download
CIR020R-24-67S-F80-238.pdf
Availability of CIR020R-24-67S-F80-238
QUANTITY
CIR020R-24-67S-F80-238 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-24-67S-F80-238
Internal Part NumberEIS-CIR020R-24-67S-F80-238
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-67
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-24-67S-F80-238
Related LinksCIR020R-24-, CIR020R-24-67S-F80-238 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-24-67S-F80-238 Details Description
Related parts for CIR020R-24-67S-F80-238
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 10POS M-M 12" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN DSUB 9 PIN FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS TIN SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RACK UPS FRONT RAIL MOUNT BRACK datasheet.pdf
IC EEPROM 8KB SER I2C BUS 4WLCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf