Cornell Dubilier Electronics HVMLS331M200EK1C
HVMLS331M200EK1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS331M200EK1C
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS331M200EK1C.pdf
Availability of HVMLS331M200EK1C
QUANTITY
HVMLS331M200EK1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS331M200EK1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS331M200EK1C
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)426 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS331M200EK1C
Related LinksHVMLS331, HVMLS331M200EK1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS331M200EK1C Details Description
Related parts for HVMLS331M200EK1C
IC ADSL CPE DVR 350MA 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 165NH 40A 0.49 MOHM TH datasheet.pdf
HEAT SINK EXT. UNFINISHED 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
3R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf