Riedon CSR2512C0R02F
CSR2512C0R02F picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512C0R02F
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
CSR2512C0R02F.pdf
Availability of CSR2512C0R02F
QUANTITY
CSR2512C0R02F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512C0R02F
Internal Part NumberEIS-CSR2512C0R02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512C0R02F
Related LinksCSR251, CSR2512C0R02F Datasheet, Riedon Distributor
CSR2512C0R02F Details Description
Related parts for CSR2512C0R02F
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf