Intersil ZL2101ALAFTK
ZL2101ALAFTK picture photo
Mfg. Part Number
ZL2101ALAFTK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ/PROG 6A 36QFN
Datasheet Download
ZL2101ALAFTK.pdf
Availability of ZL2101ALAFTK
QUANTITY
ZL2101ALAFTK Order Process
Ship out your order
Specifications of ZL2101ALAFTK
Internal Part NumberEIS-ZL2101ALAFTK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable (Programmable)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V (1.2V, 1.5V, 3.3V)
Voltage - Output (Max)5V
Current - Output6A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case36-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package36-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZL2101ALAFTK
Related LinksZL2101, ZL2101ALAFTK Datasheet, Intersil Distributor
ZL2101ALAFTK Details Description
Related parts for ZL2101ALAFTK
TERM BLOCK JUMPER TAB #6 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 8-XQFN datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 210MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 6-20AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 52.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf