Intersil ZL2106ALCN
ZL2106ALCN picture photo
Mfg. Part Number
ZL2106ALCN
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK PROG 6A SYNC 36QFN
Datasheet Download
ZL2106ALCN.pdf
Availability of ZL2106ALCN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZL2106ALCN Order Process
Ship out your order
Specifications of ZL2106ALCN
Internal Part NumberEIS-ZL2106ALCN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jun/2011
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeProgrammable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5V
Current - Output6A
Frequency - Switching200kHz ~ 1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case36-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package36-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZL2106ALCN
Related LinksZL210, ZL2106ALCN Datasheet, Intersil Distributor
ZL2106ALCN Details Description
Related parts for ZL2106ALCN
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SMINI6 datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CAP ROUND INDICATOR RED WHITE datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMITTER UV 420NM 500MA WFDFN datasheet.pdf