Diodes Incorporated ZLDO285T8TA
ZLDO285T8TA picture photo
Mfg. Part Number
ZLDO285T8TA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.3A SM8
Datasheet Download
ZLDO285T8TA.pdf
Availability of ZLDO285T8TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZLDO285T8TA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZLDO285T8TA
Internal Part NumberEIS-ZLDO285T8TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingDigi-Reel®
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-223-8
Supplier Device PackageSM8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZLDO285T8TA
Related LinksZLDO2, ZLDO285T8TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZLDO285T8TA Details Description
Related parts for ZLDO285T8TA
AC/DC CONVERTER 5V 24V 12V 120W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 26A 2.2 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 80 AMP MODULE TIN datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/26/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
SL-MRL30CC (METAL) 4NC, QD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MDF51 HDR 2POS T/H datasheet.pdf