Maxim Integrated ZLP32300P2032C
ZLP32300P2032C picture photo
Mfg. Part Number
ZLP32300P2032C
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 20DIP
Datasheet Download
ZLP32300P2032C.pdf
Availability of ZLP32300P2032C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZLP32300P2032C Order Process
Ship out your order
Specifications of ZLP32300P2032C
Internal Part NumberEIS-ZLP32300P2032C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesCrimzon™ ZLP
PackagingTube
Core ProcessorZ8
Core Size8-Bit
Speed8MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size237 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZLP32300P2032C
Related LinksZLP3230, ZLP32300P2032C Datasheet, Maxim Integrated Distributor
ZLP32300P2032C Details Description
Related parts for ZLP32300P2032C
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 17 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SKT DDR2 200POS R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf