Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY18-GS08
ZMY18-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY18-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY18-GS08.pdf
Availability of ZMY18-GS08
QUANTITY
ZMY18-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY18-GS08
Internal Part NumberEIS-ZMY18-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)11 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY18-GS08
Related LinksZMY18, ZMY18-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY18-GS08 Details Description
Related parts for ZMY18-GS08
OSC XO 10.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DSUB PLAST-HOOD 09P SHS-UNC datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC CTLR POINT OF LOAD POL QFN datasheet.pdf
CUTTER HOLE-CARBD .750" 19.0MM datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 6POS datasheet.pdf
TIE MOUNT WING PUSH MOUNT HEAT datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL OUT 100-240V datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 30A CARTRIDGE datasheet.pdf