Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY51-GS18
ZMY51-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY51-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY51-GS18.pdf
Availability of ZMY51-GS18
QUANTITY
ZMY51-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY51-GS18
Internal Part NumberEIS-ZMY51-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY51-GS18
Related LinksZMY51, ZMY51-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY51-GS18 Details Description
Related parts for ZMY51-GS18
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN FFC TOP 14POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
070 TAB CONTACT L.P 20-16 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 65A POWERFLAT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V 5% COG FT datasheet.pdf