Vishay Semiconductor/Diodes Division ZMY75-GS18
ZMY75-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
ZMY75-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 1W DO213AB
Datasheet Download
ZMY75-GS18.pdf
Availability of ZMY75-GS18
QUANTITY
ZMY75-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZMY75-GS18
Internal Part NumberEIS-ZMY75-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)160 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Supplier Device PackageDO-213AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZMY75-GS18
Related LinksZMY75, ZMY75-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZMY75-GS18 Details Description
Related parts for ZMY75-GS18
IC OSC VCO 20MHZ 14-DIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD R-R HS 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4TMLF datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 10000PF 250V X7W datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf