TDK-Lambda Americas, Inc. ZPSA60-28
ZPSA60-28 picture photo
Mfg. Part Number
ZPSA60-28
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 60W
Datasheet Download
ZPSA60-28.pdf
Availability of ZPSA60-28
QUANTITY
ZPSA60-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPSA60-28
Internal Part NumberEIS-ZPSA60-28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelZPSA40-60.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZPSA60
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.14A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature0°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.07" H (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPSA60-28
Related LinksZPSA, ZPSA60-28 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
ZPSA60-28 Details Description
Related parts for ZPSA60-28
BATT NICAD STD 1000MAH 2/3C SIZE datasheet.pdf
KIT HARDWARE 4-40 42PCS/PKG datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
IC TV/VCR TUNER W/CONVRT 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220UF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A PLG-STR SCKT 1.5M datasheet.pdf