Vishay Semiconductor/Diodes Division ZPY5V6-TR
ZPY5V6-TR picture photo
Mfg. Part Number
ZPY5V6-TR
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.3W DO41
Datasheet Download
ZPY5V6-TR.pdf
Availability of ZPY5V6-TR
QUANTITY
ZPY5V6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ZPY5V6-TR
Internal Part NumberEIS-ZPY5V6-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)1 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZPY5V6-TR
Related LinksZPY5, ZPY5V6-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ZPY5V6-TR Details Description
Related parts for ZPY5V6-TR
IC XLATOR LVTTL/CMOS-PECL 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1% 100 PPM 2.5W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS SMD datasheet.pdf
RES 1.23M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 4.7MH 0.7A datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CRIMP TOOL KIT FOR CP 06 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf