Diodes Incorporated ZR40401R25STOB
ZR40401R25STOB picture photo
Mfg. Part Number
ZR40401R25STOB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
ZR40401R25STOB.pdf
Availability of ZR40401R25STOB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZR40401R25STOB Order Process
Ship out your order
Specifications of ZR40401R25STOB
Internal Part NumberEIS-ZR40401R25STOB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz45µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode60µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseE-Line-3
Supplier Device PackageE-Line (TO-92 compatible)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZR40401R25STOB
Related LinksZR40401, ZR40401R25STOB Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZR40401R25STOB Details Description
Related parts for ZR40401R25STOB
IDC CABLE - MKS16K/MC16F/MKS16K datasheet.pdf
IC DAC 8BIT V-OUT 16-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-64V 1.4A datasheet.pdf
12X IB 7M 24 AWG datasheet.pdf