Diodes Incorporated ZRC250A01STZ
ZRC250A01STZ picture photo
Mfg. Part Number
ZRC250A01STZ
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
ZRC250A01STZ.pdf
Availability of ZRC250A01STZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZRC250A01STZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRC250A01STZ
Internal Part NumberEIS-ZRC250A01STZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient90ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz60µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZRC250A01STZ
Related LinksZRC250, ZRC250A01STZ Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZRC250A01STZ Details Description
Related parts for ZRC250A01STZ
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 FIBRE datasheet.pdf
MCU EMULATOR POD FOR 20-SSOP datasheet.pdf
METRAL RCT RA PF 4X6 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf