Diodes Incorporated ZRT025GC1TC
ZRT025GC1TC picture photo
Mfg. Part Number
ZRT025GC1TC
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT223
Datasheet Download
ZRT025GC1TC.pdf
Availability of ZRT025GC1TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZRT025GC1TC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZRT025GC1TC
Internal Part NumberEIS-ZRT025GC1TC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output75mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz50µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode150µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZRT025GC1TC
Related LinksZRT02, ZRT025GC1TC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZRT025GC1TC Details Description
Related parts for ZRT025GC1TC
IC REG LDO 1.8V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL 8POS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 115VAC datasheet.pdf