ECS Inc. International ZTBF455E
ZTBF455E picture photo
Mfg. Part Number
ZTBF455E
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 455 KHZ
Datasheet Download
ZTBF455E.pdf
Availability of ZTBF455E
QUANTITY
ZTBF455E Order Process
Ship out your order
Specifications of ZTBF455E
Internal Part NumberEIS-ZTBF455E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLZTBF Series 10/Nov/2015
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesZTBF
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency455kHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±2kHz
Impedance-
Capacitance100pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZTBF455E
Related LinksZTBF, ZTBF455E Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ZTBF455E Details Description
Related parts for ZTBF455E
IC EEPROM FLASH 32MBIT 44-PLCC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN 30POS IDC SOCKET 10GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V DO219-M datasheet.pdf