Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZV10B70A01
ZV10B70A01 picture photo
Mfg. Part Number
ZV10B70A01
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW PIN PLUNGER SPDT 0.1A 125V
Datasheet Download
ZV10B70A01.pdf
Availability of ZV10B70A01
QUANTITY
ZV10B70A01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZV10B70A01
Internal Part NumberEIS-ZV10B70A01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZV
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque65gf
Release Force14gf
Pretravel0.043" (1.1mm)
Differential Travel0.008" (0.2mm)
Overtravel0.015" (0.4mm)
Operating Position0.449" (11.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZV10B70A01
Related LinksZV10B, ZV10B70A01 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ZV10B70A01 Details Description
Related parts for ZV10B70A01
36-PIN TEST CLIP GOLD DIP .60" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
ADAPTER PLATE BOTTOM HA.10 SER datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 BLUE 25' datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT PIN datasheet.pdf