Samtec, Inc. ZW-10-14-T-S-570-430
ZW-10-14-T-S-570-430 picture photo
Mfg. Part Number
ZW-10-14-T-S-570-430
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN BOARD STKR HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
ZW-10-14-T-S-570-430.pdf
Availability of ZW-10-14-T-S-570-430
QUANTITY
ZW-10-14-T-S-570-430 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW-10-14-T-S-570-430
Internal Part NumberEIS-ZW-10-14-T-S-570-430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, ZW
PackagingTube
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.430" (36.32mm)
Length - Post (Mating)0.431" (10.95mm)
Length - Stack Height0.570" (14.48mm)
Length - Tail0.430" (10.92mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW-10-14-T-S-570-430
Related LinksZW-10-14-T, ZW-10-14-T-S-570-430 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ZW-10-14-T-S-570-430 Details Description
Related parts for ZW-10-14-T-S-570-430
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RC NETWORK 50 OHM 100PF 9-SIP datasheet.pdf