TDK-Lambda Americas, Inc. ZWS10B12
ZWS10B12 picture photo
Mfg. Part Number
ZWS10B12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
ZWS10B12.pdf
Availability of ZWS10B12
QUANTITY
ZWS10B12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZWS10B12
Internal Part NumberEIS-ZWS10B12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelZWS10B.igsZWS10B.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZWS10B
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts)10W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency82%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.14" L x 1.97" W x 0.83" H (105.1mm x 50.0mm x 21.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZWS10B12
Related LinksZWS1, ZWS10B12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
ZWS10B12 Details Description
Related parts for ZWS10B12
TRANS PNP 30V 4.5A E-LINE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C INTRFC SOT23-6 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 250V 190MA 6SMD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 12NS 28-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD882 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SC75 datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 8" 9S FIN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf