TDK-Lambda Americas, Inc. ZWS75AF12
ZWS75AF12 picture photo
Mfg. Part Number
ZWS75AF12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Datasheet Download
ZWS75AF12.pdf
Availability of ZWS75AF12
QUANTITY
ZWS75AF12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZWS75AF12
Internal Part NumberEIS-ZWS75AF12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesZWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts)75W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.74" L x 2.17" W x 1.26" H (222.0mm x 55.0mm x 32.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZWS75AF12
Related LinksZWS7, ZWS75AF12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
ZWS75AF12 Details Description
Related parts for ZWS75AF12
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 26A TO-268 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 280POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 21POS datasheet.pdf
MGRID HDR SHRDSMT/SLOTPGCAP datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1V 2W datasheet.pdf