Omron Automation & Safety ZX2-LD100
ZX2-LD100 picture photo
Mfg. Part Number
ZX2-LD100
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
ZX2 HEAD 100MM DIFFUSE SPOT
Datasheet Download
ZX2-LD100.pdf
Availability of ZX2-LD100
QUANTITY
ZX2-LD100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZX2-LD100
Internal Part NumberEIS-ZX2-LD100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
Series-
Sensing MethodReflective, Diffuse
Sensing Distance3.937" (100mm)
Voltage - Supply-
Response Time-
Output ConfigurationAnalog
Connection MethodConnector
Ingress ProtectionIEC IP67
Cable Length*
Light SourceInfrared (660nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZX2-LD100
Related LinksZX2-, ZX2-LD100 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
ZX2-LD100 Details Description
Related parts for ZX2-LD100
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC/FUSE SYM 4CH 140V 150A SIP datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 9OUTPUT 32-VFQFPN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-20 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
HAN FIREWIRE MODUL FEMALE GENDER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CABLE ADAPTER 6 POS datasheet.pdf