| Internal Part Number | EIS-ZX40E50E01 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | ZX | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 3A (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 55gf | |
| Release Force | 8gf | |
| Pretravel | 0.150" (3.8mm) | |
| Differential Travel | 0.050" (1.3mm) | |
| Overtravel | 0.025" (0.6mm) | |
| Operating Position | 0.437" (11.1mm) | |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 10,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C | |