Diodes Incorporated ZXCL5213V26H5TA
ZXCL5213V26H5TA picture photo
Mfg. Part Number
ZXCL5213V26H5TA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
ZXCL5213V26H5TA.pdf
Availability of ZXCL5213V26H5TA
QUANTITY
ZXCL5213V26H5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXCL5213V26H5TA
Internal Part NumberEIS-ZXCL5213V26H5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXCL5213V26H5TA
Related LinksZXCL521, ZXCL5213V26H5TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXCL5213V26H5TA Details Description
Related parts for ZXCL5213V26H5TA
CAP CER 100PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf