| Internal Part Number | EIS-ZXMS6005DGQTA | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, INTELLIFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Switch Type | General Purpose | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:1 | |
| Output Configuration | Low Side | |
| Output Type | N-Channel | |
| Interface | On/Off | |
| Voltage - Load | 60V (Max) | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.3V, 5V | |
| Current - Output (Max) | 2A | |
| Rds On (Typ) | 150 mOhm | |
| Input Type | Non-Inverting | |
| Features | Auto Restart | |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |