Diodes Incorporated ZXT10N20DE6TC
ZXT10N20DE6TC picture photo
Mfg. Part Number
ZXT10N20DE6TC
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 20V 3.5A SOT23-6
Datasheet Download
ZXT10N20DE6TC.pdf
Availability of ZXT10N20DE6TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZXT10N20DE6TC Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXT10N20DE6TC
Internal Part NumberEIS-ZXT10N20DE6TC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)3.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic250mV @ 100mA, 3.5A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 2A, 2V
Power - Max1.1W
Frequency - Transition140MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXT10N20DE6TC
Related LinksZXT10N, ZXT10N20DE6TC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXT10N20DE6TC Details Description
Related parts for ZXT10N20DE6TC
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 NF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf