Zetex Semiconductors ZXT12N20DX
ZXT12N20DX picture photo
Mfg. Part Number
ZXT12N20DX
Manufacturer
Product Category
ZETEX IC
Brief Description
DUAL 20V NPN SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC
Datasheet Download
ZXT12N20DX.pdf
Availability of ZXT12N20DX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZXT12N20DX Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXT12N20DX
Internal Part NumberEIS-ZXT12N20DX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ZETEX
Delivery TimeIn stock, ship ZXT12N20DX today.
SeriesZXT12N
Marking / SymbolEmail us
Voltage - Supply-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Mounting TypeSMD Surface Mount
PackagingTape and Reel / Tube
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for ZXT12N20DX
Alternative Part (Replacement)EIS-ZXT12N20DX
Country of OriginUSA / TAIWAN / Philippines
Weight0.001KG
Additional ServicesProgramming, tape or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ZETEX Product CategoryPOWER IC, Regulators, DIODEs, Transistors
Related LinksZXT12, ZXT12N20DX Datasheet, Zetex Semiconductors Distributor
ZXT12N20DX Details Description
Related parts for ZXT12N20DX
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC DAC CMOS QUAD 12BIT 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DL .100" GOLD datasheet.pdf