Diodes Incorporated ZXT12N50DXTA
ZXT12N50DXTA picture photo
Mfg. Part Number
ZXT12N50DXTA
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Arrays
Brief Description
TRANS 2NPN 50V 3A 8MSOP
Datasheet Download
ZXT12N50DXTA.pdf
Availability of ZXT12N50DXTA
QUANTITY
ZXT12N50DXTA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXT12N50DXTA
Internal Part NumberEIS-ZXT12N50DXTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsMSOP-8 Top
MSOP-8 Pin Out-Dual
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor Type2 NPN (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max)3A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic250mV @ 50mA, 3A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 1A, 2V
Power - Max1.04W
Frequency - Transition132MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXT12N50DXTA
Related LinksZXT12N, ZXT12N50DXTA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXT12N50DXTA Details Description
Related parts for ZXT12N50DXTA
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 8A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 2POS PLAST datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP 35D datasheet.pdf
LED XNOVA WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
1200UF 10V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf