Diodes Incorporated ZXTS1000NE6TA
ZXTS1000NE6TA picture photo
Mfg. Part Number
ZXTS1000NE6TA
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 12V 1.25A SOT23-6
Datasheet Download
ZXTS1000NE6TA.pdf
Availability of ZXTS1000NE6TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ZXTS1000NE6TA Order Process
Ship out your order
Specifications of ZXTS1000NE6TA
Internal Part NumberEIS-ZXTS1000NE6TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingDigi-Reel®
Transistor TypePNP + Diode (Isolated)
Current - Collector (Ic) (Max)1.25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)12V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic240mV @ 100mA, 1.25A
Current - Collector Cutoff (Max)10nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce200 @ 500mA, 2V
Power - Max885mW
Frequency - Transition220MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZXTS1000NE6TA
Related LinksZXTS10, ZXTS1000NE6TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
ZXTS1000NE6TA Details Description
Related parts for ZXTS1000NE6TA
CONN JAM NUT RCPT-W/.5M CORD GRN datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 26A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 25A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf