AVX Corporation 02013J1R7PBWTR
02013J1R7PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J1R7PBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.7PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J1R7PBWTR.pdf
Availability of 02013J1R7PBWTR
QUANTITY
02013J1R7PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J1R7PBWTR
Internal Part NumberEIS-02013J1R7PBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J1R7PBWTR
Related Links02013J1, 02013J1R7PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J1R7PBWTR Details Description
Related parts for 02013J1R7PBWTR
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
TEL PWR FUSE ORANGE VDC 2A CERAM datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1400V FO-T-A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 180MA 1.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf