AVX Corporation 02013J2R2BBWTR
02013J2R2BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
02013J2R2BBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0201
Datasheet Download
02013J2R2BBWTR.pdf
Availability of 02013J2R2BBWTR
QUANTITY
02013J2R2BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 02013J2R2BBWTR
Internal Part NumberEIS-02013J2R2BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02013J2R2BBWTR
Related Links02013J2, 02013J2R2BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
02013J2R2BBWTR Details Description
Related parts for 02013J2R2BBWTR
JUMPER-H1502TR/A3049N/H1500TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 125 MOHM SMD datasheet.pdf