EPCOS (TDK) B37937K9561J60
B37937K9561J60 picture photo
Mfg. Part Number
B37937K9561J60
Brief Description
CAP CER 560PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
B37937K9561J60.pdf
Availability of B37937K9561J60
QUANTITY
B37937K9561J60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37937K9561J60
Internal Part NumberEIS-B37937K9561J60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37937K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37937K9561J60
Related LinksB37937K, B37937K9561J60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37937K9561J60 Details Description
Related parts for B37937K9561J60
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16SO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 100W D 56TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf