AVX Corporation 0201YA101KAT2A
0201YA101KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA101KAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA101KAT2A.pdf
Availability of 0201YA101KAT2A
QUANTITY
0201YA101KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA101KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YA101KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA101KAT2A
Related Links0201YA1, 0201YA101KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA101KAT2A Details Description
Related parts for 0201YA101KAT2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/STR GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 320W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT BRN datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf