Vishay/Dale TNPW120616K5BETA
TNPW120616K5BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120616K5BETA
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120616K5BETA.pdf
Availability of TNPW120616K5BETA
QUANTITY
TNPW120616K5BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120616K5BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW120616K5BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120616K5BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW120616K5BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120616K5BETA Details Description
Related parts for TNPW120616K5BETA
VARISTOR 50V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 4A M5 datasheet.pdf
CONN CIC VERT 5POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM QUASI-RESON 8DSO datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 12" datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208CQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf